Minulý víkend jsem jen tak zběžně nakoukla během dne do povrchového lomu Mírová vzdáleného asi dvacet sedm kilometrů z města Rotavy. Přitom začala moje představivost spřádat své sítě a zvědavost se k ní přidala. Vznikl z toho koktejl myšlenek a představ, jaké by to bylo při východu nebo západu slunce.
Lom připomíná trochu poušť, trochu měsíční krajinu.
Když jsem o víkendu opět pobývala v Krušných horách, slovo dalo slovo a s kamarádkou jsme vyrazily za ranního kuropění směr Mírová. Sice jsme si lehce přilehly podolek a vypadlo to, že promeškáme východ sluníčka, přesto jsme ho chytily cestou. Na chvíli jsme zastavily a fotografovalo se.
Cesta přes Vřesovou kolem paroplynové elektrány je opravdu silný zážitek.
Zážitky jsou vlastně dva.
Ten první je vizuální a druhý čichový, popravdě… „nic moc“
Když jsem kolem jela poprvé, tak se mi hlavou honily myšlenky, zda jedu opravdu do míst s krásnou přírodou. Nicméně jsem zahnala předsudky a po pár kilometrech za Vřesovou se chmury rozplynuly už úplně.
A konečně jsme v lomu.
Jaké však bylo naše překvapení, když místo vycházejícího slunce zde byla mlha jako hrom. Mlha se zvedala velmi, ale opravdu velmi pomalu. I přesto se před námi objevovaly úchvatné obrazy. Podívejte se, jaké z tohoto výletu vznikly fotografie.
Navštivte digitální fotogalerii.
Závěrem mám pro vás informace o lomu z Wikipedie a mapu dodal „strýček“ Google:
Lom se nachází v severní části obce Mírová. Těží se tu kaolin převážně pro keramickou výrobu od 80. let 20. století. Těžbu zde provádí společnost Sedlecký kaolin a.s.
Zvětšit mapu
Autor: Šárka Těšíková