Tyrkys

Tyrkys

Něco málo z historie:
Starobylé civilizace v Egyptě, na americkém kontinentě a v Číně  si tyrkysu cenili jako symbolu moudrosti, ušlechtilosti a síly nesmrtelnosti.
Posmrtná maska Tutanchamonova je zdobena tyrkysy. Poslední vládce Aztéků považoval tyrkys za znak své moci a bohatství, které vyjadřovalo jeho postavení boha.

Praktické použití tyrkysu:
Tyrkys ve šperku nebo v kapse je talismanem štěstí, úspěchu, peněz, slávy ctižádosti a tvořivosti. Podporuje spravedlnost, ať už ji dosáhnete právní cestou, nebo čestným a spravedlivým jednáním ve všech oblastech života.

Tyrkysový prsten
Prsten s tyrkysem
Výbrus kabašon z tyrkysu
Kabašon z tyrkysu

Po emoční stránce tyrkys uklidňuje mysl a zmírňuje deprese.  Vyrovnává výkyvy nálad, zmírňuje strach ze života. Posiluje sebedůvěru a schopnost prosadit se. Odstraňuje  blok u spisovatelů. Má vlastnosti ochranného kamene.

I našim zvířecím miláčkům přináší tyrkys pozitivní a ochranný vliv.  Připevníte-li tyrkys k obojku, uzdě nebo kleci snížíte riziko, že zvířata zabloudí nebo jejich zcizení, koně získají jistý krok a poslouchají jezdce.

Znamení zvěrokruhu: Střelec a Kozoroh

Tyrkys z Mongolska
Tyrkys, naleziště Mongolsko, r. 2018

Mineralogie:
Tyrkys je fosforečnan se stopami mědi a železa. Krystalizuje v trojklonné krystalové soustavě. Jen zřídka ho najdete v drobných krystalech. Většinou tvoří hrubé masy v trhlinách a puklinách hornin bohatých na hliník nebo měď.

 

Péče o tyrkys:
Tyrkys je velmi citlivý na vnější vlivy. Především tuky, jako pleťové krémy nebo oleje na opalování, mění jeho hezkou modrou barvu v neatraktivní zelenou. Tyrkys též poškozuje lidský pot. Čištění tyrkysu v ultrazvuku se raději vyhněte.

Použité zdroje:
Drahokamy a šperkové kameny, Ruppert Hochleitner, Slovart 2002
Drahé kameny z pohledu restaurátora a klenotníka, Radek a Irena Hanusovi, Granit 2009
Kameny pro zdraví a pohodu, Cassandra Eason, Metafora 2014